Czy warto inwestować w obligacje skarbowe?

Choć inwestowanie kojarzy nam się przede wszystkim z kupowaniem akcji przedsiębiorstw na giełdzie lub nieruchomości pod wynajem, tak naprawdę na rynku można znaleźć znacznie więcej atrakcyjnych aktywów. Większość z nich cieszy się mniejszą popularnością, mimo że wciąż stanowią one atrakcyjny sposób na uzupełnienie portfolio. Czy warto inwestować w obligacje skarbowe?

Nie trzymaj pieniędzy w banku!

Obligacje skarbowe – niemal pewna inwestycja

Obligacje skarbowe są doskonałym sposobem na długoterminowe ulokowanie średnich i dużych sum pieniędzy. Charakteryzują się one znacznie większym zyskiem od lokat bankowych, które na ten moment nie są w stanie nawet pokryć kosztów ciągle rosnącej inflacji. Relatywnie duży zysk z inwestycji nie przekłada się jednak na ryzyko, bowiem większość obligacji skarbowych jest niemal całkowicie pewna. Dotyczy to przede wszystkim obligacji wydawanych przez rządy największych, stabilnych gospodarek światowych, szczególnie amerykańskich, brytyjskich, francuskich czy niemieckich. Polskie obligacje skarbowe nie są tak popularne. Niemal całkowita pewność zysku przekłada się na nieco mniejszy zwrot z inwestycji, ale mimo to wciąż przekracza on niewielkie zwroty z lokat bankowych.

Czy warto zainwestować w polskie obligacje?

Do odkładania większych sum pieniędzy ekonomiści polecają przede wszystkim obligacje zagraniczne, w szczególności amerykańskie, które słyną ze stabilności i pewności wypłaty. Jednak wciąż warto się zainteresować rodzimymi, polskimi obligacjami. Nie są one może aż tak pewne jak zagraniczne, ale wciąż pozostają w ścisłej czołówce, a nieco większe ryzyko przekłada się również na większą stopę zwrotu. Ta ostatnia zależy przede wszystkim od czasu trwania danej obligacji. Najbardziej opłacalne są te 10-letnie, choć bardziej popularne wśród inwestorów są 2- oraz 5-letnie. W zależności od rodzaju obligacji wypłata zysku następuje jeszcze przed okresem wykupu (tzw. obligacje kuponowe) lub dopiero w momencie wykupu przez emitenta (tzw. obligacje zerokuponowe).

Obligacje skarbowe bez wątpienia stanowią atrakcyjny sposób na długoterminowe inwestowanie pieniędzy na przykład z myślą o emeryturze. Warto jednak pamiętać o ryzyku związanym z inwestowaniem, nawet w przypadku tak mało ryzykownych papierów wartościowych jak obligacje emitowane przez państwa.

One Comment on “Czy warto inwestować w obligacje skarbowe?”

Komentarze wyłączone.