Własny biznes to zawsze ryzyko

Przedsiębiorca to osoba, która od czasu od czasu musi zacisnąć zęby i podjąć ekstremalnie trudną dla siebie decyzję, która może zupełnie zmienić jego życie. Do tego dochodzi stres związany z niepewną przyszłością i pełnie niewiadomych wokół, zwłaszcza w obecnym ciężkim dla nas czasie. Wiele osób, które chcą założyć swój biznes, nie zdaje sobie sprawy z tego, jak trudna może to być dla nich wyprawa.

Efektywna i najbardziej opłacalna inwestycja to inwestycja w samego siebie

Nigdy nie wiesz, czy Ci się uda

Przedsiębiorca nie ma prawa do narzekania, chyba że na siebie samego. Wszystko w jego biznesie to tak naprawdę loteria: to, czy znajdziemy klientów, czy uda nam się wejść we współpracę z jakąś większą firmą, czy uda nam się zdążyć ze wszystkim na czas. Każdy z tych czynników tak naprawdę jest w pełni losowy, mimo że możemy podjąć działania, których celem będzie zwiększenie naszych szans na rynku. Jednocześnie nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy coś nam się uda. Dlatego często małe biznesy bankrutują już po kilku miesiącach, a ich miejsce zajmują kolejne drobne przedsiębiorstwa, które liczą, że właśnie do nich los się uśmiechnie.

Inwestycje są w stanie nas pochłonąć

Ale bez nich bardzo ciężko jest w ogóle zacząć. Inwestowanie w lokal, maszyny czy wyposażenie jest niezbędne, aby zdobyć i utrzymać przy sobie klientów. Jednocześnie wielu młodych albo nowych przedsiębiorców nie posiada zbyt wielu nakładów i musi zdecydować, czy wydać wszystko i wyglądać bardziej profesjonalnie, czy zostawić sobie odrobinę oszczędności, ale kosztem wizerunku i wrażenia, jakie wywołamy na naszych klientach. Jeśli nam się uda, zaczniemy więcej inwestować w nasz biznes i się odbijemy, ale jeśli już po kilku miesiącach zrezygnujemy, będziemy stratni i stracimy wszelki zapał do ponownej próby założenia czegoś swojego w przyszłości.

Przedsiębiorca jest zawsze sam

A w zasadzie to na jego głowie wszystko spoczywa. Gdy pracujemy na etat, przeważnie możemy liczyć na kogoś, kto pomoże nam rozwiązać ciężki problem albo przynajmniej doradzi, gdzie szukać informacji. Gdy jesteśmy przedsiębiorcą, do wszystkiego musimy dochodzić samodzielnie, najlepiej bez narzekania. Jeśli nie będziemy sobie radzić, znikniemy gdzieś na rynku, a konkurencja nas bez problemu przyćmi. Trzeba też wiedzieć, że nikt nie udostępni nam swojego przepisu na sukces i naszą formułę będziemy od początku opracowywać samodzielnie, co doprowadzi nas prędzej czy później albo na sam szczyt, albo sprawi, że na zawsze utkniemy na swojej początkowej pozycji.

One Comment on “Własny biznes to zawsze ryzyko”

Komentarze wyłączone.